Blog

Sivas'ta E-Sınav Uygulaması Başlamıştır

Sivas’ta motorlu taşıt sürücü sınavları e-sınav salonunda yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) pilot uygulama yapılan Ankara ve Eskişehir’den sonra Sivas başta olmak üzere 30 ilde daha başlattığı e-sınav merkezi oluşturma çalışmaları son aşamaya geldi. Bu kapsamda Milli Eğitim Müdürlüğümüz B Blok ek binasında oluşturulan e-sınav merkezi hizmete açıldı. İlk etapta sadece Motorlu Taşıt Sürücü Sınavlarının yapılacağı e-sınav merkezinde tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkan Dr. Yakup Yüksel, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Milli Eğitim Şube Müdürümüz Abdullah Arslan ve Motorlu Taşıt Sürücü Kurslarının (MTSK) temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, e-sınav merkezinin faaliyete girmesi ile birlikte sürücü sınavlarının daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.

Altınsoy; “Bundan sonra artık motorlu taşıt sürücü yazılı sınavlarını burada belirli bir döneme bağlı kalmaksızın daha çok seçenekle gerçekleştirebileceğiz. Kursiyerlerimiz kendilerine uygun zamanlarda, belirli bir dönemi beklemeden daha sık sınav olacaklar. Daha sık döneme yetişme ihtimalleri olacak. Ondan dolayı bu salonumuzu oluşturduk. Adaylar burada yine bizim kontrolümüzde sınava girerek sınav bittiğinde sonuçlarını hemen öğrenecekler.  Bu sonuçların ardından bir sonraki aşama olan uygulama sınavına geçecekler. Ben bu sistem ve salonumuzun Sivas’ımıza, ülkemize ve sürücü adaylarına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

2017 YILI SONUNA KADAR 81 İLDE E-SINAV MERKEZİ AÇILACAK

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkan Dr. Yakup Yüksel ise şuanda 30 ilde uygulamaya geçirilen e-sınav merkezlerinin 2017 yılsonuna kadar 81 ilde açılacağını belirtti.

Yüksel; “Kısa adı ‘UZEM’ olan Uzaktan Eğitim Merkezleri, Türkiye’de sadece 104 lokasyonda 110 adet mevcut. Bu salonlarımızın donanımları standart ve bütün Türkiye’deki salonlarımız aynı donanıma sahipler. Sınıfın her iki tarafında kameralarımız, sınav yönetiminin yapıldığı panelimiz, projeksiyon cihazımız var ve 30 tane de tabletle burada hem öğretmen eğitimlerini, hem Fatih Projesi ile ilgili eğitimleri hem de e- sınavları bu salonlarımızda yapmaya başladık. 2017 sonuna kadar Türkiye’nin 81 vilayetinde bu sınavları bu salonlarda elektronik olarak yapmayı düşünüyoruz. Adaylarımız sınava girdiğinde önlerindeki tabletlerden soruları cevaplayacaklar. Sınav bitti diye tabletten işaretledikten hemen sonra salon girişinde bulunan cihazdan sınav sonuç belgesini alacaklar.  Yani sınavın açıklanması için de ekstra bir süre beklemelerine gerek kalmayacak.  Bu süreci biraz daha hızlandırmış olacak. Aynı dönem bir sonraki uygulama sınavına hemen katılıp en kısa sürede ehliyetini almış olacak. Ben e-sınav merkezinin Sivas’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

BAŞARISIZ OLAN 15 GÜN SONRA TEKRAR SINAVA GİREBİLECEK

Milli Eğitim Şube Müdürümüz Abdullah Arslan,  ise sistemin bazı detayları hakkında bilgi verdi.  MTSK temsilcilerinin de sorularını yanıtlayan Arslan, şu şekilde konuştu:

“Adayımız sınava girip sınavını sonlandırdıktan sonra sınav salonunda bulunan cihaza TC kimlik numarasını giriyor ve sorgula butonuyla sınav sonucuna ilişkin bir çıktı alabiliyor. Bu dokümanda adayın kaç puan aldığı, başarılı mı başarısız mı olduğu gibi bilgiler yer alıyor. Eğer aday başarısız olduysa 15 gün sonra tekrar yeni bir sınav hakkı elde etmiş oluyor. 2016 yılı içerisinde Bakanlığımızca 6 sınav planlandı, 5’i yapıldı ve 1 tanesi de Aralık ayında yapılacak. 2017’de bu sayı 5’e düşüyor. Çünkü başta Sivas olmak üzere şuanda 30 ilimizde e-sınav uygulamasına geçiliyor. 2017’nin sonuna kadar ise 81 ilimizde e-sınav uygulaması olacak. Dolayısıyla adayımız 2-2,5 ay sınavı beklemeyecek. Sisteme kaydını yaptırıp eğitimini aldıktan sonra MEBBİS modülünden açılan sayfa üzerinden randevusunu alacak, eğer isterse Cumartesi ve Pazar günü 6 oturum, hafta içi de 17.00’dan sonra 2 oturum şeklinde gerçekleştirilecek sınava girebilecektir. Tabletlerimiz sadece bakanlığımız tarafından sınav için açılacaktır. Buradaki uygulama izleme sorumlusu arkadaşımız sınavı başlat dediği anda adayların kendi adlarına tanımlanmış olan sayfalardaki sorular tabletlere yansıyacaktır.  Adayımız A, B, C, D şıklarını kullanarak cevaplayacak. İleri gidebilecek, tekrar soruya dönebilecek, tekrar kontrol edebilecek ve yapmadığı soru var ise bir sonraki soruya geçebilecektir. Sınavımız 45 dakika sürecek ve aday, sınavı bitir dediği andan itibaren artık sınavı bitecek ve tüm bilgileri bakanlığa yansımış olacak. Adayımız, sınav bitiminin hemen ardından sonuç belgesini alarak ayrılacak.”


MENÜ


SINAVLAR