5 Aralık 2015 tarihinde Sürücü Kursları Yönetmeliğinde değişiklik yapılmıştır. 10 Aralık 2015 tarihinden itibaren kayıt yaptıran kursiyerlere yeni yönetmeliğe göre işlem yapılacaktır
İnternet Sitemizde yer alan bilgiler en kısa sürede yeni yönetmeliğe göre güncellenecektir.
Belge Türü:
Zemin Sıkıştırma Makinesi (Silindir)
Yaş Şartı:
18
Kursumuzda Sadece Kurs Ücreti ve Sınav Ücreti alınmaktadır.
Temsilci ücreti, eğitim ücreti, yakıt ücreti adı altında hiçbir ücret alınmamaktadır.

Kayıt İşlemleri:

  • Kayıt Sırasında Sadece Nüfus Cüzdanı yeterlidir.
Kayıt olabilmeniz için aranan şartları görüntülemek için Tıklayın
Dönem Başlama tarihine kadar istediğimiz evrakları görüntülemek için Tıklayın
Online kayıt olmak için Tıklayın. Formu Doldurun en kısa zamanda sizinle irtibata geçelim

Silindir Operatörü

Kendi başına belirli bir süre içerisinde madeni tekerlekli, lastik tekerlerkli veya ikisinin birden bulunduğu silindir iş makinesini kullanarak düzgün olmayan satıhları düzeltme ve sıkıştırma işlemlerini gerçekleştiren ve silindirin bakım ve kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Neden Operatörlük Belgesi Almam gerekir

Bu Aracı kullanabilmek için 4857 sayılı iş kanununun 85. maddesi ve bu maddeye dayanılarak hazırlanmış 31.05.2009 tarih ve 27244 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ" ye göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan operatörlük belgesini almak zorunludur.

Operatörlük Belgesine sahip olmayan kişiler yasal olarak bu aracı kullanamaz.
İş Müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde kullandırıldığı tespit edildiği takdirde iş kanunun 105. maddesine göre işverenler suçlu sayılırlar ve bu tür elemanları çalıştıran işverene çalıştırdığı her işçi için ayr ayrı olmak üzere idari para cezası uygulanır.

Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir.
Operatörde kullandığı iş makinesinin türüne uygun operatörlük belgesi mevcut değilse kaza durumunda kasko hiçbir ödeme yapmaz. eğer kaza karayolunda gerçekleşirse kaskonun ödeme yapabilmesi içinde operatörün G sınıfı (İş Makinesi) Sürücü belgesine sahip olması gerekir.

Operatörlük Yazılı Sınavı

Kursumuzda Operatörlük Sınavı ayda bir düzenlenmektedir. Yazılı ve Uygulamalı sınav aynı gün içerisinde yapılmaktadır. Sınav Kurs binasında Saat: 9.00'da başlamaktadır ve Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendirdiği gözetmenler gözetiminde yapılmaktadır. Bu sınava katılabilmeniz için Operatörlük Kursumuza dönem başlanma tarihinden önce kayıt yaptırmış ve sınav ücretini yatırmış olmanız gerekmektedir. Sınavda Motor ve İş Makineleri sorularından oluşan çoktan seçmeli test usulü Toplam 50 soru sorulmaktadır. sınavdan geçebilmeniz için 100 üzerinden 70 puan almanız gereklidir. Bu sınavda başarılı olduğu takdirde uygulama sınavına girmeye hak kazanırsınız.

Sınavdan geçebilmeniz için en az 35 soruyu doğru yapmanız gerekmektedir.

Operatörlük Uygulama Sınavı

Uygulama Sınavı yazılı sınav ile aynı günde saat 12.00'de yapılır. Hangi iş makinesi için başvurmuşsa kurs bünyesindeki o araçla Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendirdiği kurul üyelerince tespit edilecek şekil ve sürede sınava tabi tutulur.

Operatörlük Belgesi

Uygulama Sınavındanda geçtiğiniz takdirde operatörlük belgeniz hazırlanıp ilk iş günü içersinde inceleme, kontrol ve onay için Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmektedir bu işlem yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Operatörlük Belgesinde iş makinesi sınıfı bölümünde "Zemin Sıkıştırma Makinesi (Silindir)" ibaresi yer almaktadır.

G Sınıfı Sürücü Belgesi

Operatörlük Belgeniz ile G sınıfı (İş Makinesi) sürücü belgesi alabilirsiniz.
Bunun için herhangi bir sınıf sürücü belgenizin olması yeterlidir. Bu işlem için ayrıca Maliyeye G Sınıfı Sürücü Belgesi Harcı ve Emniyete Sürücü Belgesi Kart ücreti yatırılması gerekir. Şoförler Cemiyetinden bir takım ehliyet dosyası ve operatörlük belgesiyle birlikte emniyet müdürlüğü trafik tescile başvurduğunuz takdirde ehliyetinize G sınıfınıda ekletebilirsiniz bu durumda ehliyetinizin E sınıfı olduğunu varsayarsak "E-G" şeklinde yazacaktır ve kullandığı cihazlar bölümüne "Silindir" yazılacaktır. Birden fazla operatörlük belgesi için tek harç yeterlidir. G sınıfını işlettikten sonra alacağınız diğer operatörlük belgeleri içinde tekrar harç yatırmanız gerekmeyecektir.

Mevcut Ehliyetiniz Yoksa;
Diğer sınıflarda sürücü belgesi almak istemiyor ehliyetinizde yalnızca "G" yazmasını istiyorsanız Trafik ve Çevrebilgisi, İlk yardım bilgisi derslerinden sınava girmeniz gerekmektedir bu sınavlardan başarılı olduğunuz takdirde "G Sınıfı Sürücü Sertifikası" ve operatörlük belgeniz ile emniyete başvurmanız gerekmektedir. Bu sürücü belgesi ile yalnızca iş makinesi kullanabilirsiniz otomobilde dahil olmak üzere hiçbir aracı kullanamazsınız.

1. Müracaatın Bizzat yapılması gerekmektedir.
2. Operatörlük Belgesi almak için ehliyet olması zorunlu değildir. Mevcut ehliyetiniz yoksa karayolunda kullanamazsınız, ancak şantiyede,tünelde trafiğe kapalı alanlarda operatörlük belgesi yeterlidir.
3. Karayolunda kullanabilmeniz için G Sınıfı Sürücü Belgenizin olması zorunludur.

Silindir Nedir?

Düzgün olmayan satıhların (Toprak, asfalt ve parke vb...) sıkıştırılmasında kullanılan iş makineleridir.
Düzgün zemin elde etmek için yumuşak zeminler, Parke taşı döşeme öncesi zemin sıkıştırılması, Asfalt zeminlerin yapımında ve tamirinde, Dolgu yapılan yerlerde kullanılırlar.